hiv ve aids

AIDS TedavisiİçindekilerAIDS Tedavisi

AIDS ’in şuan da dünya üzerinde bilinen kalıcı bir tedavisi yoktur. Ancak bu sürecin gidişatında yani HIV’ in vücutta kopyalanmasını engelleyecek ve bu virüsü baskılayan ilaçlar mevcuttur. Bu ilaçların genel adına “Antiretroviral ilaçlar”, yapılan tedaviye ise “Antiretrovital tedavi” denir.

AIDS, dünya üzerinde çoğu araştırmacının araştırmalarına rağmen hala kalıcı, kesin bir tedavi bulunamamış, herhangi bir aşı geliştirilememiştir.

Bu ilaçlar kalıcı şekilde tedaviyi yani virüsü tamamen vücuttan atacak şekilde tedaviyi maalesef sağlayamamaktadır. İlaç tedavisi gören kişi hayat kalitesi mümkün olduğunca etkilenmeden yaşamını sürdürebilmektedir. Antiretroviral ilaç tedavisinin başlanmasında veya ne zaman başlanacağına karar veren kişi doktorunuzdur. Ne sıklıkla, hangi dozda ve hangi ilaç olduğu doktorunuz tarafından belirlenmektedir.

Tedavinin amacı kişideki HIV viral yükünün azaltılması, baskılanması ve kontrol altına alınabilmesidir. Bu şekilde AIDS’ ten kaynaklı ölümlerin azaltılması amaçlanmıştır.

Antiretroviral tedavi gören kişide HIV kopya sayısı saptanamayacak düzeye kadar inmektedir. Tedavi gören kişin HIV’ i başka bir kişiye bulaştırmayacağının kesin bir kanıtı yoktur.HIV Pozitif Kişi Tedaviye Nasıl Başlar?

Kişi yaptırdığı HIV/AIDS testlerinden birinde herhangi bir pozitif sonuç alması ve doğrulama testinin çalışılmasından sonra yani kısacası HIV pozitif tanısı aldıktan sonra ilaç tedavisine başlayabilmektedir. Tedavi kişinin doktoru takibinde gerçekleşmelidir. Hangi ilacın ne dozajda verilmesi gerektiği doktor kontrolünde gerçekleşmektedir. İlaç tedavisi yani ART ilaçları, HIV pozitif kişi vücudunda ki HIV kopya sayısını saptanamayacak düzeye kadar indirebilmektedir.AIDS Tedavisi gören kişi bebek sahibi olabilir mi?

HIV pozitif bir anneden bebeğine plesanta yoluyla , emzirme yoluyla ve doğum sırasında HIV bulaşabilmektedir. HIV pozitif kişiler genellikle bebek sahibi olunup olunamayacağını ve gebelikte bebeğe bulaş olup olmayacağını merak etmektedir.

HIV pozitif birey eğer tedavi olmuyorsa bebeğe HIV geçişi mümkündür. Ancak HIV pozitif birey AIDS tedavisi görüyorsa bu geçiş önlenebilmektedir. AIDS Tedavisi yani ART tedavisi gören HIV pozitif bireyler doktorunun ve belirli kontrollerin dahilinde HIV negatif bebekler dünyaya getirebilmektedirler.AIDS Tedavisi Takibi Nasıl Yapılır?

ART Tedavisi gören bir kişi doktorunun kontrolünde belirli aralıklarla kan testlerini yaptırarak tedavinin seyri takip edilmektedir.

CD4 T Lenfosit hücrelerinin sayımı ve HIV RNA PCR testi sıklıkla tedavi takibinde istenilen testlerdir.

CD4 hücre sayımı kişinin HIV’ den ne kadar etkilendiğini ve vücudun savunma sisteminin ne kadar sağlıklı olduğunun kontrolünün yapılmasını sağlar.

HIV RNA PCR testi ise kişide ART ilaçlarının ne kadar etkili olduğunu HIV kopya sayısını baskılayıp baskılamadığını öğrenmemize olanak sağlar.