hiv ve aids

AIDS Nedir?İçindekiler

AIDS "Acquired Immune Deficiency Syndrome" yani Türkçe de "Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu" olarak tanımlanan HIV 'in yol açtığı hastalıklar bütünüdür. HIV ile enfekte olan birey direkt olarak AIDS ‘ e yakalanmaz. AIDS, HIV’in yol açtığı son evredeki hastalıklar tablosudur. Kişiyi ölümle sonuçlanan bir duruma götüren HIV’ in kendisi değildir. Çünkü HIV bağışıklık sistemi hücrelerini yok ederek savunma sistemini zayıflatır. Fırsatçı bir enfeksiyon vücutta başlayabilir ve ölümle dahi sonuçlanabilir.

İlk defa 1981 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde rastlanılan AIDS, ilk teşhis edildiği zamanlarda tedaviye cevap alınamamakta ve ölümle sonuçlanmaktaydı. Araştırmacılar bu hastalığın daha önce literatürde olmayan bir hastalık olduğu konusunda birleşerek bu yeni hastalıklar bütününe AIDS ismini verdiler.HIV Nedir?

HIV - Human Immunodeficiency Virus ( İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü)

HIV, korunmasız cinsel ilişki, direkt kan teması, anneden bebeğe plesanta yoluyla veya emzirme yoluyla geçebilen, vücuda girdiğinde direkt olarak bağışıklık sistemini hedef alan, ilerleyen süreçlerde tedavi altına alınmazsa AIDS’ e yol açan bulaşıcı bir RNA virüsüdür. HIV ile enfekte olan kişi direkt olarak AIDS’ e yakalandığı anlamına gelmez.

HIV (İnsan bağışıklık yetmezliği virüsü), bağışıklık sistemi hücrelerini yok ederek, vücudun savunma sisteminin zayıflamasına neden olur. Böylelikle fırsatçı birçok enfeksiyon vücutta başlar ve ölümle sonuçlanabilir. AIDS, HIV enfeksiyonunun son evresidir ve bu süreçte fırsatçı enfeksiyonlara ve kansere sıklıkla rastlanır. HIV ile enfekte olan kişiye HIV pozitif denir. Kavram bütünlüğü sağlamak açısından Dünya Sağlık Örgütü (WHO), HIV/AIDS kelimelerinin birleşik olarak kullanılmasını önermektedir.HIV Tipleri

HIV 'in başlıca 2 adet tipi mevcuttur;

  • HIV – 1 Dünya çapında en yaygın olarak bulunan tipidir.
  • HIV – 2 Genel olarak Batı Afrika da görülmektedir.


AIDS Kimlerde Görülür?

AIDS, kadın ve erkek ayırt etmeksizin tüm yaş aralığındaki bireylerde görülebilir. HIV vücuda girdikten sonra direkt hastalık görülmez. HIV vücuda girdiğinde hiçbir belirti görülmeyebilir hatta hastanın herhangi bir şikâyeti olmayabilir. Kişide AIDS olup olmadığı ancak belirli kan testleri yapılarak anlaşılabilir. AIDS kan testleri haricinde belirtilere bakılarak anlaşılamaz. AIDS belirtileri genellikle 2 ila 10 yıl sonrasında görülmeye başlanır. Ve bu geçen zaman diliminde kişi eğer HIV ile enfekte olduğunu bilmiyorsa virüsü başka kişilere bulaştırabilir. Yaklaşık 2 ila 10 yıl süren bu süreçte kişi hasta olmayabilir. Ve yine bu sürede AIDS’e dönüşmeden sağlıklı bir şekilde yaşayabilir.AIDS Ne Sıklıkla Görülür?

Dünya Sağlık Örgütü’ nün(WHO) 2018’ de açıkladığı verilerine göre dünyada 37 milyondan fazla HIV pozitif hasta olduğu bilinmektedir.

Ülkemizde ise ilk vaka 1985 yılında teşhis edilmiştir. 1985 ten bu zamana kadar sürekli olarak bir artış gözlenmektedir. Şuanda T.C Sağlık Bakanlığının 2018 verilerine göre ülkemizde 20.000 den fazla HIV pozitif hasta olduğu bilinmektedir.

T.C Sağlık Bakanlığı 2018 yılı Ocak-Aralık ayları arası verilerine göre 3678 HIV pozitif ve 122 AIDS vakası olmak üzere 3800 vaka bildirilmiştir. Bu vakalarda 25-29 yaş arası vakaların diğer yaş gruplarına göre daha yüksek olduğu bildirilmiştir.

Bu bulaş yolları incelendiğinde en çok bulaşın cinsel ilişki yoluyla olduğu gözlemlenmiştir.HIV Pozitif Birey AIDS Hastası mıdır?

HIV pozitif olmak direkt olarak AIDS’ e yakalandığınız anlamına gelmez. Çünkü HIV, vücuda girdiğinde yavaş bir şekilde vücudun bağışıklık sistemini çökertmeyi esas alır. Bu süreçte kişi direkt AIDS evresine geçmez bu süreç yaklaşık olarak 2 ila 10 yıl sürebilmektedir. AIDS’ in, dünya da bilinen vücuttan virüsü tamamen atabilen kalıcı bir tedavisi yoktur. Sadece günlük alınan ilaçlarla virüsü baskılayıp kişinin hayatına devam etmesini sağlayan bir tedavi yöntemi vardır. Ve bu süreçte kişide hiçbir belirti görülmeyebilir. Kişinin AIDS evresine geçip geçmediği yine belirli kan testleri sonucunda anlaşılabilir.Eğer sizin de kaygılarınız, şüpheleriniz var ise merkezlerimize gelerek HIV testinizi yaptırabilirsiniz. Mavi Laboratuarlar Grubu bünyesinde tüm HIV testleri ( AIDS testi) çalışılmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü ( WHO) ve T.C Sağlık Bakanlığının önerdiği 4.Nesil gelişmiş HIV DUO ULTRA testini şüpheli temasınızın üzerinden minimum 14.gün ve sonrasında tüm şubelerimizde yaptırabilirsiniz. Detaylı bilgi almak için 0850 360 06 05 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.