hiv ve aids

HIV ve AIDS Belirtileri Nelerdir?İçindekilerHIV ile enfekte olan kişi vücudunda 2 ila 6 hafta arasında ateş, boğaz ağrısı, ağızda pamukçuk, kas ve eklem ağrıları, lenf bezlerinde şişme, ishal, kusma, deride döküntüler vb. belirtiler görebilmektedir. Bu belirtiler birçok hastalığın da işaretçisi olabileceği için genellikle karıştırılır, önemsenmez ve göz ardır edilir. Kişinin aklına HIV/AIDS şüphesi gelmemektedir. Eğer şüpheli bir temasınız var ve bu belirtilerden herhangi birini görüyorsanız kesinlikle HIV/AIDS testi yaptımalısınız.

HIV vücudun savunma hücrelerini hedef alır ve bağışıklık sistemini çökertmeyi amaçlar. Bağışıklık sistemi kişiden kişiye değişiklik gösterdiği için bu belirtilerin görülüp görülmemesi herkeste aynı değildir. Kişi bu süreçte belirti görebileceği gibi 2 ila 10 yıl boyunca hiçbir belirti görmeyebilir. Belirtilerin varlığına veya yokluğuna bakılarak HIV tanısı konulamaz. En sağlıklı yöntem HIV/AIDS testi yaptırmaktır.

Mavi Laboratuarlar Grubu tüm şubelerinde erken tanı testi olan HIV DUO ULTRA testi çalışılmaktadır. Numuneyi verdikten 3 saat sonrasında sonucunu alabilirsiniz.

Eğer kişi HIV pozitif ise ve tedavi edilmiyorsa hastalık 3 evrede ilerler. Bunlar;

 • Akut Evre
 • Sessiz(belirtisiz) dönem
 • İleri Evre ( AIDS)


HIV Belirtileri Ne Zaman Görülmeye Başlanır?
1- Akut Evre

HIV, vücuda girdikten yaklaşık 2 ila 6 hafta içerisinde belirtiler verebilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki kişi 2 ila 10 yıl boyunca hiçbir belirti görmeyebilir. Bu HIV/AIDS belirtilerini sıralayacak olursak;

HIV/AIDS Belirtileri Nelerdir?

 • Ateş
 • Bulantı
 • Boğaz ağrısı
 • kusma
 • Baş ağrısı
 • ishal
 • Lenf bezlerinde büyüme
 • Kas ağrıları
 • Deride döküntüler
 • Eklem ağrıları

Bu belirtiler bazı hastalarda bu süreçte görülebileceği gibi genellikle çoğu hastada herhangi bir belirti vermez. Akut dönem çoğu hasta için sessiz geçmektedir. Belirti gören kişiler bu evreyi normal bir gribal hastalıkmış gibi kendiliğinden atlatır. Akut evre HIV/AIDS bulaşının en yaygın olduğu dönemdir.

2- Sessiz(Belirtisiz) Dönem

Akut evre geçtikten sonraki dönemdir. Bu dönem yaklaşık olarak 10 ila 12 yıl arasında sürebilmektedir. Vücut AIDS belirtilerinden neredeyse hiçbir belirti vermez. Lenf bezlerinde ki şişlikler bazı kişilerde fark edilebilir. Kişinin hastalığı bulaştırması devam etmektedir.

3- İleri Evre ( AIDS)

Bu dönemde bağışıklık sisteminin eksikliği iyice belirgin bir hale gelir, çeşitli hastalıklar ve kanserler ortaya çıkabilir. Yaygın kullanımında HIV ile ilgili tüm hastalıklar genel olarak “AIDS” adı ile anılmaktadır. Virüs vücuda alındıktan sonra geçirilen tüm dönemler HIV enfeksiyonu, bunun son basamağı da AIDS dönemidir.Erkeklerde AIDS Belirtileri Nelerdir?

AIDS belirtileri denildiğinde aslında kişiyi direkt olarak HIV öldürmez. Çünkü HIV vücudun savunma sistemini çökertir. HIV ile enfekte olan kişilerde; normal zamanlarda zararsız olan birçok hastalık, bağışıklık sistemi zayıfladığı için etkili olmaya başlar ve ölüme sebebiyet verebilir.

AIDS belirtileri incelendiğinde erkeklerde derinin çok hassaslaştığı görülebilir. Işığa ve güneşe karşı son derece hassastırlar. Yutkunma güçlüğü AIDS hastalarının yaygın olarak yaşadığı belirtilerdendir. Ağız içinde pamukçuk oluşumu, mide de bulantı, kusma, ishal, anemi, diyabet, hipertansiyon, kas ve eklem ağrıları, böbrek rahatsızlıkları, kemik erimesi, kalp ve damar rahatsızlıkları vb. gibi birçok belirti verebilmektedir.Kadınlarda AIDS Belirtileri Nelerdir?

AIDS belirtileri kadınlarda, erkeklerde olduğu gibi deri hassasiyeti, yutkunma güçlüğü, lenf bezlerinde şişmeler, ağız içi yaralar ve pamukçuk oluşumu, bulantı, kusma, ishal, anemi, diyabet, hipertansiyon, kas ve eklem ağrıları, böbrek rahatsızlıkları, kalp ve damar rahatsızlıkları gibi birçok belirti gösterir.

AIDS belirtilerinde erkeklerden farklı olarak adet görmede düzensizlik, adet dışı ara kanamalar gibi belirtiler görülebilir. Mantar ve bakteri hastalıklarında artışlar gözlenebilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda da risk katlanarak artmaktadır. Çünkü vücudun bağışıklık sistemi bu safhada neredeyse tamamen pasif durumdadır.AIDS Belirtileri Kaç Günde Ortaya Çıkar ?

HIV ile enfekte olan bir kişi akut evrede yüksek ateş, ağızda pamukçuk, boğaz ağrısı, baş ağrısı, lenf bezlerinde şişme, deride döküntüler ve eklem ağrıları gibi belirtileri ilk 2 ila 6 hafta arasında görebilir. Ancak genellikle herhangi bir belirti vermediğinden dolayı HIV/AIDS testi olmadan tanı mümkün değildir.AIDS Vücudun Neresinden Başlar?

HIV/AIDS vücudun neresinden başlar dediğimizde kişi akut evrede ve AIDS evresinde belirtiler görebilir. Bunlar vücudun çeşitli yerlerinde olabilir. Örneğin boğazda ağrı görmesi, ağız içinde yaralar ve pamukçuklar, eklem ve kas ağrıları, deride döküntüler gibi her bölgede görülebilmektedir. Ancak akut evrede çoğu kişi belirti görmez.


Herhangi bir belirti görmemeniz tamamen sağlıklı olduğunuz anlamına gelmeyebilir. HIV’ in size bulaşıp bulaşmadığı maalesef belirtilere bakılarak anlaşılmaz. Çünkü HIV vücuda girdiğinde bazı belirtiler verebileceği gibi hiçbir belirti de vermeyebilir. Kendinizde HIV olup olmadığını anlamanın en kesin yolu AIDS testi ( HIV testi) yaptırmaktır. Şüpheli bir temasınız ya da geçmişe yönelik kaygılarınız var ise kesinlikle AIDS testi yaptırmalısınız. Merkezlerimize gelerek Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) ve T.C Sağlık Bakanlığının önerdiği 4.Nesil Gelişmiş bir test olan HIV DUO ULTRA testini yaptırabilirsiniz. HIV DUO ULTRA hem HIV1/2 antikorlarını hem de P24 antijenini eş zamanlı tarayan 4.Nesil gelişmiş bir testtir. 0850 360 06 05 numaralı çağrı merkezimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.