hiv ve aids

AIDS Soru ve CevaplarÖpüşmek derken yanaktan sosyal öpüşme kastediliyorsa, cevap: HAYIR. Dudaktan öpüşme kastediliyorsa, cevap: OLABİLİR. AIDS virüsü (HIV), tükürükte az miktarda bulunabilir. Şimdiye kadar sadece öpüşmekle hastalık bulaştığı tespit edilmemiş olmakla beraber, dudakta bulunabilecek ya da öpüşme sırasında oluşabilecek, çatlak, uçuk yarası ya da sıyrıklardan uzun öpüşmeler sırasında virüsün doğrudan kana karışması halinde hastalık bulaşması mümkündür.

Hayır. HIV korunmasız cinsel ilişki, ortak enjektör kullanımı, HIV taşıyan kanın nakli veya teması ile bulaşabilir. Ayrıca HIV bulaşmış anneler doğum ya da emzirme sırasında bebeklerine bulaştırabilirler. Günlük aktiviteler sırasında hastalık bulaşmaz.

Hayır. AIDS virüsü (HIV), alafranga tuvaletlerin çemberlerinde, kapı kolu, telefon, para gibi günlük kullanım eşyalarında canlı kalamaz.

Bulaşabilir. Spermde ve vajina salgısında HIV bulunabilir. Oral ilişki sırasında ağızda bulunabilecek çok küçük çatlak ve yaralardan virüs kana karışabilir.

Anal ilişki de HIV bulaşabilir. Diğer bulaş yollarına göre bulaşma riski çok daha fazladır.

Şüpheli bir temasınız olmuş ve kafanızda soru işaretleri varsa mutlaka alanında uzman bir laboratuvara gidip HIV/AIDS testi yaptırmalısınız. Test yaptırmadan maalesef virüsü kapıp kapmadığınız hiçbir yolla anlaşılamaz.

Herhangi bir kurumda şüpheli veya pozitif bir sonuç çıkması durumunda bunun doğrulamasının yapılması gerekmektedir. HIV RNA PCR ve HIV Western Blot testi yaptırmalısınız. Bu testler için merkezlerimize başvurabilirsiniz.

Herhangi bir belirti görmemeniz tamamen sağlıklı olduğunuz anlamına gelmeyebilir. HIV vücuda girdikten sonra bazı belirtiler verebileceği gibi hiçbir belirti vermeyedebilir. Kendinizde HIV olup olmadığını anlamanızın tek yolu HIV/AIDS testi yaptırmaktır.

AIDS ’in dünya üzerinde bilinen kalıcı bir tedavisi ve aşısı yoktur. HIV pozitif bireyler Antiretroviral ilaçlar ile normal yaşantısını devam ettirebilmektedirler. Ancak aşı konusunda çalışmalar devam etse de bilinen herhangi bir aşı yoktur. Sizin de şüpheleriniz veya kaygılarınız var ise mutlaka AIDS testi ( HIV testi) yaptırmalısınız. Merkezlerimize gelerek şüpheli temasın üzerinden minimum 14. gün ve sonrasında 4.Nesil Gelişmiş HIV DUO ULTRA testini yaptırabilirsiniz.

HIV vücuda girdikten 2 ila 6 hafta arasında bazı belirtiler verebilmektedir. Ateş, boğaz ağrısı, ağızda pamukçuk, lenf bezlerinde şişme gibi bir çok belirti verebilmektedir. Ancak hiçbir belirti vermeden de vücutta bulunabilir. Eğer şüpheleriniz var ise mutlaka HIV testi yaptırmalısınız. Belirtilere bakılarak kesinlikle tanı konulamaz. HIV ile enfekte olup olmadığınızı anlamanın tek yöntemi HIV testi yaptırmaktır.

HIV testini Mavi Laboratuarlar Grubu tüm şubelerine gelerek yaptırabilirsiniz. Anadolu yakasında Kadıköy/Kozyatağı şubemiz, Avrupa yakasında Çapa/Fatih şubemiz ve Beylikdüzü/Beykent şubemiz olmak üzere 3 adet şubemiz bulunmaktadır. Size en yakın olan şubemize gelerek HIV testinizi (AIDS testi) yaptırabilirsiniz.

Eğer şüpheli bir ilişkiniz olmuş ise üzerinden belirli bir süre geçmiş olması gerekmektedir. En erken dönemde en güvenilir yapılabilecek HIV testi HIV RNA PCR testidir. Şüpheli ilişkinin üzerinden minimum 9.gün ve sonrasında yapılabilmektedir. Bir başka HIV testi ise 4.Nesil gelişmiş bir test olan HIV DUO ULTRA testidir. HIV DUO ULTRA minimum 14. Gün ve sonrasında çalışılabilmektedir. Şüpheli bir ilişkiniz veya temasınız var ise mutlaka HIV testi yaptırmalısınız. Merkezlerimize gelerek bu testleri yaptırabilir ve test öncesinde detaylı bilgi alabilirsiniz.

HIV Testi fiyat bilgisi internet üzerinden Sağlık Bakanlığı Yönetmelikleri gereği paylaşılamamaktadır. Fiyat bilgisi almak için tüm şubelerimizi ziyaret edebilir, 0850 360 06 05 numaralı hattımızdan arayıp test öncesinde detaylı bilgi alabilirsiniz.

HIV vücuda girdiğinde ilk 2 ila 6 hafta arasında bazı belirtiler verebilmektedir. Ancak hiçbir belirti de vermeyebilir. Eğer şüpheleriniz var ise mutlaka HIV testinizi yaptırmalısınız.